Zadali jsme stavbu odborníkům od ES

“Naše původní bydlení bylo v rodinném domě, který jsme si postavili v letech 1982-1984. Bydlíme na malé vesnici a je to bývalá zemědělská usedlost, u které byl tzv. výměnek, ve němž bydlela babička. Po smrti babičky jsme starý domek zbourali a rozhodli se, že si postavíme na původním místě nový malý dům na stáří. Náš původní dům jsme darovali synovi, který má dvě děti.”

Důvod stavby domu na klíč

„Dům jsme se rozhodli postavit na klíč z důvodu našeho věku. Víme, co vše obnáší stavět si dům svépomocí.”

Výběr domu a stavební společnosti

„Kontakt na ES jsme objevili v příloze MF DNES. Poprvé jsme se setkali s ES v regionální kanceláři ve Frýdku-Místku a to informativně s manažerem projektu. Nechali jsme si vše vysvětlit a další schůzka byla již ohledně následných smluv. Příjemně nás překvapil celkový přístup vašeho manažera k nám jako zákazníkům. Dům jsme si vybrali z hotové nabídky typových projektů v katalogu. Oslovil nás dům „Kristýna rozměrově, ale bylo nutné upravit projekt a zrcadlově dům otočit vzhledem k našemu pozemku”.

Vyřízení stavební povolení od ES

„Nemohu říci, že bych měla špatné zkušenosti s vyřizováním administrativy, ale tím, že bydlíme na vesnici a musíme dojíždět do Opavy, zabere to spoustu času. Ani bych nevěděla, co přesně a kde mám vyřizovat, jelikož je to již mnoho let, co jsem to vše vyřizovala a vím, že to byla spousta starostí. Potěšilo nás, že ES provedou vyřízení stavebního povolení zdarma a chválím takovou společnost, která tuhle administrativu vyřídí pro zákazníky, kteří se neorientují v dané problematice”.

Financování stavby

„Financování domu jsme prováděli z vlastních zdrojů. Měli jsme našetřeny finanční prostředky a tyto jsme využili na postupné splácení domu v závislosti na jednotlivých etapách jeho výstavby”.

Výstavba domu

„Přípravné práce, průběh i závěr stavby byly bez neřešitelných problémů. Sledovali jsme denně stavbu domu, protože jsme bydleli 20m od ní. Stavba domu trvala 8 měsíců. Stavba svépomocí by trvala určitě déle. Udělali jsme dobře, že jsme zadali stavbu odborníkům”.

Život v novém domě

„Dům je hotový, provedli jsme si úpravy okolo domu, zasadili okrasné stromky, keře i ovocné stromy. Jsme rádi, že bydlíme v malém domku, kde máme své soukromí, svůj klid a vedle své blízké – syna s rodinou. Na požádání rádi pomůžeme jim i vnoučatům. Kolem domku si pořád něco vylepšujeme, např. přístřešek nad vchodem, protáhli jsme zastřešení až nad terasu a vytvořili si tak posezení na letní měsíce a určitě nás ještě něco napadne. Nemůžeme tedy říci, že nemáme co dělat. V našem věku si přejeme pouze zdraví, abychom si bydlení v domku mohli užít.”

pan Pokorný