Využili jsme program Nulová hotovost od ES

“Naše původní bydlení bylo v rodinném domě, který jsme sdíleli s maminkou mojí partnerky. V podstatě jsme si nežili vůbec špatně. S maminkou jsme vycházeli velmi dobře, vzájemně si nepřekáželi , poctivě jí přispívali na energie, nemuseli jsme platit nájem, takže bydlení pro nás nebylo vůbec finančně nákladné. Jediný problém, který začal postupně vyplouvat na povrch byl nedostatek soukromí. V domě jsme měli samozřejmě svůj vlastní pokoj (ložnici), ale jinak všechny ostatní místnosti byly společné.  A tak se vlastně zrodila myšlenka a rozhodnutí pořídit si vlastní rodinný dům.”

Důvody stavby domu na klíč

“Zkušenost se stavbou domu již mám – pomáhal jsme před lety otci, který dělá zednickou práci a bratrovi při stavbě domu a je to velká dřina. Naše rozhodnutí nechat si postavit dům na klíč podpořil fakt, že jsme dostali od babičky pozemek a také mě další lopocení na stavbě vůbec nelákalo.”

Výběr stavební společnosti

Kontakt na ES jsme našli na Facebooku. Zaujal nás velký výběr programůjak pro financování tak pro samotnou stavbu. Na prvním setkání nás příjemně překvapil přístup manažera projektu, který si poradil s našimi náročnými požadavky a zároveň omezenými možnostmi týkající se pozemku.”

Výběr domu

“Ve výběru typu domu jsme byli hodně omezeni kvůli nevelkému a tvarem atypickému pozemku. ES nám zdarma poslali katalog, kde nás nejvíce zaujal projekt domu Kristýna 22. Dům se nám velmi líbil a jako jeden z mála bungalovů se vešel na pozemek. Nechali jsme si ho jen upravit. Změna byla v zrcadlovém pohledu.”

Vyřízení stavební povolení od ES

“Osobně špatné zkušenosti s administrativou nemám, i když jsem se občas na úřadech s neochotou setkal. I tak nás služba ES potěšila. A když vezmu v potaz překážky, které nám sousedka postupně nachystala, bylo štěstí, že jsme domluvili vyřízení všech povolení s ES. Vlastně tato služba byla také jeden z faktorů, proč jsme se rozhodli pro spolupráci s ES.”

Financování stavby

“Jelikož jsme neměli vůbec nic našetřeno, využili nabídky finanční nabídky od Ekonomických staveb. Odborníci nám velmi vyšli vstříc. Vše nám bylo dopodrobna srozumitelně vysvětleno a vzhledem k našim možnostem jsme vybrali program Nulová hotovost.”

Výstavba domu

“Přípravné práce byly chvílemi náročné. Museli jsme vyčistit pozemek, zbourat stávající kůlnu, zpřístupnit pozemek velké technice, atd. Průběh stavby v podstatě probíhal hladce. ES nám podle plánu předali hrubou stavbu po dokončení etapy. Při dokončování stavby jsme provedli drobné úpravy oproti původním nákresům. Spíše to byly jen „kosmetické změny”, jako je rozmístění zásuvek, vypínačů a světel. Myslím, že tyto změny jsou naprosto běžné. Stavba trvala 8 měsíců od dubna do prosince a my se stihli na Vánoce nastěhovat do našeho vysněného domku.”

Život v novém domě

“Naše nové bydlení bereme jako první společnou etapu života. Nových možností se nám otevřela celá řada. Chceme založit rodinu, pořídit si psa, když máme čas vyjedeme na kole, na brusle, zasportujeme si. Plánů kolem domu máme spoustu. Velebíme si zahradu, čeká nás stavba pergoly, rekonstrukce garáže, nový plot atd. Práce je stále dost, ale my si jí užíváme. V novém domě se nám žije náramně. Je to krásný pocit byt spolu sami, užívat si soukromí. Rozhodli jsme se správně a určitě bychom neměnili.”

pan Tomáš Hubička