Rodinný dům od ES – splněný sen

“Původní bydlení bylo v bytě s rodiči. Chtěli jsme mít vlastní soukromí, proto jsme si chtěli postavit vlastní dům, proto jsme nikdy ani nepřemýšleli o pořízení si třeba bytu ve městě. Manžel již od dětství věděl, že má babička velkou zahradu a že by si tam mohl jednou postavit vlastní dům”.

Výběr domu a stavební společnosti

„Z počátku jsme chtěli stavět svépomocí, ale zjistili jsme, že by to bylo časově a asi i finančně složitější, proto jsme využili možnosti nechat si dům postavit. Sami jsme si udělali aspoň výmalbu. Chtěli jsme prvně i instalatérské práce přes bratrance, či elektroinstalace přes souseda, ale nakonec z toho sešlo kvůli zárukám. Úplně poprvé jsme narazili na ES přes malý katalogový leták ve schránce. Aspektů bylo více – cena, vyřízení papírování a další. ES proto u nás zvítězili”.

Výběr domu

„Měli jsme již vytipovány asi dva domy a jen jsme se potom rozhodli podle dispozic, které nebyly v katalogu uvedeny. Hlavním kritériem byla samozřejmě cena, dále dispoziční řešení domu a vzhled domu. Chtěli jsme dům na patro”.

Vyřízení stavební povolení od ES

„Jsme časově vytížení a také, jelikož jsme nikdy nezařizovali tak rozsáhlou věc, ani jsme nevěděli, na jaké úřady zajít a co všechno tam vyřídit”.

Financování stavby

„Pro počáteční vklad jsme použili své úspory ze stavebních spoření. Na další financování jsme již potřebovali krytí z hypotečního úvěru.”

Výstavba domu

„Stavbu jsme sledovali denně – bydleli jsme vedle u rodičů. Stavbu jsme relativně kontrolovali po odchodu řemeslníků. Proto jsme také mohli zasahovat do výstavby s našimi požadovanými drobnými praktickými a estetickými změnami, které nás napadly až při samotném budování.”

Život v novém domě

„K původnímu bydlení bychom se nikdy nevrátili. Mít dům je náš splněný sen, takže jít zpátky do bytu k rodičům, to opravdu ne. Žije se nám opravdu krásně ve svém vlastním. Možná by se něco málo ke změně našlo, ale jsou to jen drobnosti, které budeme určitě řešit až třeba budeme mít děti.”

pan Omaník a paní Košutová