Ranní káva na terase vlastního domu

“Bydleli jsme v podnájmu v širším centru Prahy a při rozhodování o typu našeho definitivního bydlení jsme stáli před alternativou: byt v novostavbě blízko metra v Praze nebo domek za Prahou.  Zodpovědně jsme studovali nabídky realitních firem, objížděli budoucí novostavby, ale hledali jsme i pozemky. Jediné, co jsme věděli bylo, pokud budeme chtít domek, určitě ho budeme stavět podle našich představ a nekoupíme již starší domek.”

“Ranní káva chutná mnohem lépe v pyžamu na terase vlastního domu s výhledem do přírody, než na balkónu bytu s výhledem na uspěchané ranní město.”

,,Po rozhodnutí mít vlastní dům následovala fáze rozhodování o formě, jakou budeme dům stavět. Možnost postavit si dům svépomoci nám snad ani nenapadla, jsme oba dva časově hodně vytížení a ani jeden z nás nepracuje v stavebnictví, takže pokud bychom chtěli stavět svépomocí, vyžadovalo by to předlouhé studium a poté pravděpodobně další lekci: učení na vlastních chybách. A na to v tak velikém projektu jako je celoživotní bydlení skutečně není místo. Dům na klíč, kdy bychom firmě odevzdali pozemek a ona nám pak za několik měsíců odevzdala klíč, to jsme taky nechtěli. Přece jenom, chtěli jsme mít přesnou představu co, kdy a jak se děje a také jsme chtěli mít možnost si vše promyslet a dodělat klidně i s časovým odstupem sami.”

 

Výběr stavební firmy

,,Poprvé jsme ES objevili na webu, pak jsme viděli i jejich stánek na veletrhu v Letňanech. Líbily se nám jejich domy, nabídka programů a služeb. K tomu jasné podmínky, kolik a za co se platí. Určitě jsme chtěli stavbu od jediného dodavatele, a protože ES umožňovaly měnit rozsah dodávky v průběhu stavby, od fáze dokončení hrubé uzavřené stavby, byla naše volba jasná.”

 

Stavební povolení

,,Že ES vyřídily stavební povolení za nás a ještě k tomu bez dalších finančních nároků. To byl při naši pracovní vytíženosti velmi příjemný bonus. Ne, že bychom to nezvládli i sami, ale všichni dobře známe to lítání kolem papírů i na mnohem menší projekty než je stavba domu. Takže představa vybavování stavebního povolení nás nijak netěšila, nicméně jsme na ni byli připraveni. Možnost vzdát se této povinnosti byla velmi příjemná.”

 

Stavba domu

,,Od chvíle, kdy se začalo stavět, jsme na stavbu chodili velice často. Měli jsme vlastní stavební dozor, který také stavbu pravidelně kontroloval a informoval nás o průběhu z odborného hlediska, my jsme se chodili „kochat“ vývojem. V úvodu to šlo rychle, začali jsme v létě, takže tu byla denně nějaká viditelná změna. Že jsme udělali správně, když jsme se rozhodli zadat stavbu odborníkům, bylo jasné od začátku a doteď to nelitujeme.
I kdybychom se rozhodli stavět další dům, udělali bychom to stejně a po zkušenostech i se stejnou stavební firmou.”

 

Jak se žije v novém domě

,,Bydlení v domě předčilo naše očekávání. Je jisté, že velikou mírou k naší spokojenosti přispívá samotné provedení domu, který je zcela podle našich představ a i když se zamyslím, není tady snad jediný detail, který bychom chtěli jinak. Navíc, náš dům stojí v krásném prostředí s výhledem na rybníček,kde máme již své oblíbené procházkové trasy a náš pes je ukázkově šťastné zvíře. Samozřejmě, ještě je toho hodně, co je nutné dodělat, jak v domě, tak především kolem něj, ale pro nás je to teď už více relax, než nutnost a povinnost. Bydlení ve velkoměstě si už ani neumíme představit. Kdybych to měl shrnout, dům, ve kterém bydlíme, určitě stál za ty nervy, námahu a peníze…lepší all inclusive dovolenou než v domku za Prahou jsme si nemohli vybrat. Jsme naprosto spokojeni, neměnili bychom na domku nic, a to i díky ES.”

manželé Kováříkovi