Radostná změna životního stylu

“Naše původní bydlení bylo ve společně pronajatém bytě 2kk o výměře cca 74m2. Přestože to byl krásný, světlý a vzdušný byt, chyběla nám zde vlastní zahrádka nebo balkónek, kde bychom mohli společně relaxovat, popíjet kávu nebo grilovat s přáteli. Mít vlastní domeček bylo mým snem už od mala, jelikož jsem vyrůstala v rodinném domě, bylo pro mne vcelku samozřejmé chtít v budoucnu vychovávat své děti také v domě se zahradou. Oproti tomu přítel je takzvané “panelákové dítě”, a tak představa vlastního domu pro něj byla stejně lákavá, jako pro mě. Tento sen jsme si splnili, hned jak bylo možné. Po vcelku krátké době společného žití nám již nevyhovovalo platit neustále vzrůstající nájemné. Pozemek jsme si vyhlídli na krásném místě s úchvatným výhledem na město. Vždy jsem chtěla bydlet na kopci s výhledem, tak to že se nám přesně takový podařilo najít byl snad osud. Nad koupí bytu v novostavbě ve městě jsme také přemýšleli, ale vždy vyhrál domek na vesnici, se zahradou s milými sousedy, kde se všichni znají a kde mohou bezpečně vyrůstat naše děti.”

Důvod stavby domu na klíč

“Jelikož oba dva pracujeme a nejsme zrovna technickými typy, byla pro nás stavba na klíč jednoznačnou volbou. I když jsme si chvíli pohrávali s myšlenkou využít program Zlaté ručičky, nakonec jsme se shodli na tom, že realizaci stavby necháme na profesionálech. Také jsme chtěli do Vánoc bydlet a nechtěli jsme žádným způsobem celý proces zpomalovat.”

Výběr domu a stavební společnosti

“Poprvé jsme si ES všimli na facebookových stránkách. Po zhlédnutí katalogu, který nás ihned zaujal nejen projekty domu, ale i možnostmi financování a nespočtem nabízených služeb jsme si ihned zjednali schůzku s pracovníky ES.”

Výběr domu

“Na první schůzku jsme šli již s konkrétním typem domu, který jsme si v katalogu vybrali. Jen jsme chtěli trošku jiné dispozice. Nakonec jsme se dobrali k úplně jinému domu, který byl pro nás mnohem lépe dispozičně řešený a to hlavně díky manažeru projektu, který správně odhadl naše potřeby a představy. Chtěli jsme jednopodlažní bungalov a nakonec nám nejvíce vyhovoval dům Kristýna 12. Jen jsme upravili orientaci pokojů podle světových stran.”

Financování domu

“Nakonec jsme se rozhodli, že si financování domu zařídíme sami. Bylo to velmi složité a namáhavé, což nás trochu zdrželo. Vše jsme zvládli. Povzbuzující bylo, když se opravdu konečně koplo, a že se to opravdu stává skutečností a nezůstává to pouze snem zaznamenaným na kusu papíru. Když jsme se poprvé setkali s manažerem stavby, veškeré pochyby byly náhle pryč. Byl to člověk, který ví, co dělá, rozumí oboru a je vždy k dispozici.”

Stavba domu

“Na stavbu jsme jezdili poměrně často, téměř každý víkend, někdy i častěji. Bylo příjemné pozorovat, jak domeček roste. Vše šlo jako na drátkách. Pan Česal (manažer stavby) byl velice vstřícný, vždy k dispozici a jakýkoliv problém rychle s klidem vyřešil. Jedinou změnu, kterou jsme oproti projektu provedli bylo, že jsme si v koupelně, na WC a v zádveří nechali položit podlahové topení, které nám doporučil instalatér. Tuto změnu jsme ocenili hlavně v zimních měsících.”

Život v novém domě

Občas se nám po starém bytě zasteskne, ale rozhodně bychom neměnili. Komfort, který nám nyní poskytuje náš domeček je k nezaplacení. Nejvíce se nám líbí, že stačí otevřít dveře a jsme na zahrádce, nemusíme chodit po schodech nebo jezdit výtahem. Nedaleko domu vede turistická stezka, malá vodní nádrž, u které se dá posedět. Vše to máme jako na dlani. Těšíme se na práce na zahrádce, která je teď nyní ještě ve fázi rozpracovanosti, ale již se nemůžeme dočkat, až zasejeme trávník a začneme si na zahradě budovat další místo pro odpočinek. Také bychom si rádi pořídila pejska, kterého jsme v pronajatém bytě mít nemohli. V domečku se nám krásně žije a nic bychom neměnili.”

paní Kamila Kirešová