Radost energeticky úsporným domem

V každé etapě našeho života máme na bydlení nějaké požadavky a to, co nám stačilo dříve, je časem nutné změnit. Nejinak to bylo i s čtyřčlennou rodinou Balcárkových, jejichž spokojenost s větším panelákovým bytem vystřídaly požadavky jednotlivých členů rodiny na vlastní prostor, kde by se každý mohl věnovat svým soukromým zájmům – koníčkům, studiu či práci. Proto padlo na rodinné poradě rozhodnutí využít zděděný pozemek se starou hospodářskou budovou pro stavbu nového rodinného domu.


Rozhodně nebylo jednoduché pro manžele se zorientovat v nabídce stavebních firem. „Ekonomické stavby jako jedni z mála na trhu v té době nabízely postavení domu včetně základové desky, navíc nás přesvědčil i jejich široký výběr různých doprovodných programů financování a záruk. Také se nám líbilo, že jsou u nich samozřejmostí platby po jednotlivých etapách, což jde velice dobře skloubit s postupným čerpáním hypotečního úvěru. Navíc jsme tak mohli mít vše mnohem více pod kontrolou, jak provedení samotné stavby, tak i peníze”.

Jelikož vlastnosti stavebního pozemku klientů se nedaly skloubit s možností realizací typového projektu, byl investorům naprojektován individuální dům dle jejich požadavků. „Měli jsme naprosto přesnou představu o vnitřním uspořádání stavby tak, aby maximálně vyhovovala požadavkům všech členů rodiny, jen jsme si nechali v některých technických záležitostech od projektanta Ekonomických staveb poradit. Ostatně možnost vytvoření projektu na základě vlastních návrhů patřilo mezi naše další hlediska při vybírání stavební společnosti”.

Zajištění stavebního povolení proběhlo bez komplikací, a tak po zajištění financování stavby byla realizace domu zahájena.

„Stavba domu znamená velký zásah do finančních záležitostí rodiny a přináší s sebou i nutná rozpočtová omezení. Proto jsme se rozhodli k každé volné chvilce sledovat realizaci jednotlivých etap stavby a kontrolovat probíhající práce. Možnost včasného odstranění případných nedostatků nám připadala vhodnější než řešit všechny problémy až při finálním předání. Navíc i řemeslníci častější komunikaci z naší strany uvítali, především v souvislosti s různými detaily řešení. Oproti původní projektové dokumentaci jsme dali na radu manažera stavby a změnili systém vytápění a přidali zateplení domu. Zprvu jsme trochu pochybovali, ale nakonec jsme jeho argumentům a zkušenostem dali za pravdu. Jeho slova se potvrdila a rozhodně této změny nelitujeme.”

„Vlastní prostorný dům nám dává možnost realizace svých koníčků, klid na práci i odpočinek. Každý člen rodiny si zde najde své místo. Jsme tu velmi spokojeni.”

manželé Balcárkovi