Financování domu od ES – procházka růžovou zahradou

“Naše původní bydlení bylo v bytech v Hradci Králové. Nejdříve jsme bydleli ve staré zástavbě, před přestěhováním v novostavbě. Náš původní záměr byl pořídit si vlastní byt ve městě, nejlépe v Hradci Králové. Dlouho nás to drželo, dokud jsme nenavštívili oslavu našich kamarádu, kteří bydleli v rodinném domě. Tam jsme se bavili o výhodách a nevýhodách bydlení ve vlastním domě mimo město. Nakonec výhody bydlení v domě vyhrály a to i vzhledem ke srovnatelné ceně bytu ve městě a bylo rozhodnuto. Chtěli jsme vlastní dům se zahradou.”

Důvody stavby domu na klíč

Už od začátku bylo jasné, že pokud se rozhodneme pro dům, bude to dům postavený na klíč. Vzhledem k pracovnímu vytížení nás obou, bylo nereálné budovat dům svépomocí. Dále nás začínal tlačit čas, kdy jsme se potřebovali přestěhovat do vlastního. Posledním důvodem a to neméně důležitým bylo, že nejsem tak šikovný, abych si mohl dovolit budovat dům svépomocí a manželka se mnou souhlasila.

Výběr stavební společnosti

Tohle rozhodnutí jde primárně za manželkou. V dnešní době je mnoho stavebních firem, které jsou schopné kvalitně a rychle postavit dům. Nicméně manželka na facebooku objevila reklamu na Ekonomické stavby a možnost zaslání tištěného katalogu zdarma. Hned, jak byl katalog u nás, bylo jasné, že si náš vysněný dům vybereme z tohoto katalogu a již jsme jen řešili který. Zjistili jsme si nějaké reference, naplánovali úvodní schůzku a pak to již šlo ráz na ráz.

Výběr domu

Procházeli jsme s manželkou katalog několikrát a společně vybírali, jaký dům bychom vlastně chtěli. Konkrétní představu jsme tak neměli. Po důkladném rozhodování, jsme si řekli, že bychom chtěli dům s větším počtem místností, ale ne zas moc veliký. Naši představu nejlépe splnila Miluška 4, pro kterou jsme se nakonec také rozhodli.

Vyřízení stavební povolení od ES

“Pracovní vytížení nás obou byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli využít této služby a nechat si vyřídit stavební povolení. Nezjišťovali jsme, zda tuto službu zajišťují i jiné firmy. Když jsme ale zjistili, že ES toto zařizují, dost nám to usnadnilo rozhodování, kdo nám náš dům postaví.

Financování stavby

Stavbu domu jsme financovali ze všech možností, které byly k dispozici. Začali jsme výběrem programu od ES „Mladá rodina”. K tomuto programu jsme přidali vlastní zdroje, což nám pomohlo v rámci hypotéky, jejíž vyřízení následovalo. S pomocí manažerky financí, která nám byla po celou domu k dispozici, bylo financování domu jako procházka růžovou zahradou.

Výstavba domu

“Hned po dořešení financování domu, nás kontaktoval manažer stavby a začala vlastní stavba domu. Manažer stavby nás seznámil s harmonogramem, jak bude celá stavba probíhat. Stavební firma nastoupila obratem a začala budovat základy. Bohužel se muselo chvíli čekat na dodání materiálu, ale hned jak byl materiál na stavbě, stavba se opět rozeběhla a dál již vše bylo dle harmonogramu. Žádné další zdržení, či komplikace již nenastaly a my jsme jen vybírali a upřesňovali, jak bude vše provedeno dle našich představ. Stavba rostla a my se těšili na nový domov.”

Život v novém domě

“Jsme rádi, že můžeme v novém domě již bydlet. Plánů máme spousty, snažíme se postupně zvelebovat co se dá. Vždy bude co dělat. Do nového domu jsme již přivedli našeho prvního potomka, čímž se nám trošku změnily priority. Stále každou volnější korunu dáváme do domu a snažíme se jej vylepšovat. Jsme velmi spokojeni a už bychom dům za byt neměnili.”

pan Tomáš Mádr