Euforie z ekonomického domu

“Byla to nepopsatelná radost a euforie.  Fascinovala nás ta jedinečná vůně nového domu, kterou jsme si užívali ještě dlouho po nastěhování. …. To, že jsme si vybrali Ekonomické stavby, byla vlastně náhoda. Dnes to považujeme za štěstí, že tato náhodná volba byla trefou do černého”.

Vlastní dům nebyl jejich životním snem, ani v něm nehledali únik před velkoměstem. Roman a Zdeňka si prostě jen dobře spočítali, že místo vysokého nájmu za byt se jim vyplatí splácet vlastní dům a ještě si k tomu zlepšit úroveň bydlení.

Důvod byl docela prostý. Investoři bydleli v nájemním bytě, který nepovažovali za ideální místo pro život. Nájem, který museli platit, jim připadal hodně vysoký vzhledem k prostorám, které měli k dispozici.

„Zdálo se nám tedy výhodnější postavit dům, a i když budeme platit hypotéku, budeme konečně ve svém. Vsázeli jsme na to, že když zvolíme spolehlivou stavební společnost, nebudeme se muset o průběh stavby příliš zajímat. Chtěli jsme také přiložit ruku k dílu, když bude potřeba, ale zásadní  rozhodování o stavbě domu jsme chtěli nechat na profesionálech”.

Investoři tedy začali získávat informace o stavebních společnostech, jejich nabídce a službám, které svým klientům nabízejí.

„To, že jsme si vybrali Ekonomické stavby, byla vlastně náhoda. Dnes to považujeme za štěstí, že tato náhodná volba byla trefou do černého”.

Hlavním kritériem pro výběr domu byla jeho cena v závislosti na prostoru a materiálové vybavenosti domu.

„Vyšel nám vítěz – typový dům N14. S hypotékou jsme počítali už od začátku. Bez ní bychom si nemohli dům vůbec pořídit. Jen jsme nevěděli,  u kterého peněžního ústavu by bylo nejvýhodnější hypotéku uzavřít. Naštěstí nám finanční analytici v Ekonomických stavbách ochotně poradili, takže bylo docela snadné si hypotéku zřídit. ES nám také pomohly finančním programem Mladá rodina, který nám pomohl v začátcích stavby”.

Stavba domu byla zahájena a při návštěvách staveniště klienti viděli, jak dům postupně roste.

„Jistě jsme byli pro Ekonomické stavby nenáročnými klienty. Po nějakém tom týdnu, kdy jsme už s ES spolupracovali a připravovali dokumenty na realizaci domu, vzbudilo v nás jejich jednání takovou důvěru a jistotu, že jsme neměli potřebu nijak zvlášť do celého díla zasahovat. Naopak se nám líbil pocit, že jim  zadáme úkol, a pak si jen vyzvedneme klíče od hotového domu. Je to samozřejmě dost nadnesené, protože jsme jezdili pravidelně dům kontrolovat a přebírat jednotlivé etapy. Přehled o dění na staveništi jsme měli tedy víc než dostačující”.

Po předání nového domu se klienti nastěhovali a začali s nový domov zařizovat.

„Byla to nepopsatelná radost a euforie.  Fascinovala nás ta jedinečná vůně nového domu, kterou jsme si užívali ještě dlouho po nastěhování. Konečně si můžeme vychutnávat ten pocit, bydlet ve svém. Je fakt, že se nedá srovnávat bydlení v nájmu s domem. V bytě jsme se nemuseli v zásadě o nic starat, kdežto nyní máme práce kolem domu víc než dost. Je to ale určitá forma seberealizace, kterou nám tato změna životního stylu přinesla a víme, že bychom ji už nikdy nechtěli vrátit zpět, do starých „bytových” kolejí”.

manželé Vondryskovi