Vysněný dům i bez úspor

„Každý říká, že nechat si postavit dům na klíč je finančně náročné, ale já si to nemyslím,“ říká pan Andrej, dnes už šťastný majitel dokončeného rodinného domu. Nechat si postavit dům na klíč je podle mladého majitele levnější a pohodlnější varianta.

Přemýšleli jste o dřevostavbě?

Ano, pohráli jsme si i s touto myšlenkou. Přátelé nám doporučovali dřevostavbu, abychom ušetřili finance, energii a čas. Ale my si zvolili ověřenou klasiku – poctivý zděný dům a svého rozhodnutí nelitujeme. Moji rodiče si zvolili dřevostavbu a jestli to mohu s odstupem času porovnat, tak stavba trvala stejně tak dlouho a náklady na provoz našeho patrového domu jsou téměř stejné jako náklady přízemní dřevostavby mých rodičů.

Zřejmě tedy můžete oba typy domů porovnat. Jaké jsou výhody zděného domu?

Zděný dům mi poskytuje větší pocit bezpečí a také, že přes stěny zděného domu proniká méně hluku než u dřevostavby. Také vytápění domu v zimním období se mi zdá být efektivnější.

Uvažovali jste o stavbě svépomocí?

Ne. Postavit dům jsme se rozhodli jen díky Ekonomickým stavbám. Stavět dům je organizačně i finančně velmi náročné. S finančním programem Nulová hotovost si můžete postavit dům i bez naspořené hotovosti. S poskytnutím těchto finančních služeb byla i pro nás šance na nový život ve vlastním domě.

Který typ domu jste si vybrali?

Při výběru našeho domu nám záleželo na tom, aby naše dvě děti měli své dětské pokoje a my dostatek soukromí. ES nabízejí možnost přípravy individuálního projektu. Ale my jsme si vybrali projekt domu ze široké nabídky v katalogu, který nám vyhovoval a nebylo potřeba nějakých velkých změn.

Jak probíhala stavba?

Byli jsme mile překvapeni, že ES vyřídily stavební povolení zdarma za nás. Kontaktovaly dokonce také majitele sousedních parcel a my nemuseli hledat jejich vlastníky. Dá se říci, že za 10 měsíců od začátku stavby jsme se mohli stěhovat.

Jak se Vám v novém domě bydlí?

Skvěle. Děti si zamilovaly své pokoje a my si svůj dům užíváme v každém ročním období. V létě u bazénu a v zimě praskající oheň v krbu. Bez nabízených programů ES bychom si nikdy nemohli dovolit postavit si vlastní dům. V jiné stavební společnosti by se námi ani nebavili.

pan Andrej