Ideální dům na klíč

Pár se dlouho rozhodoval, zda si pořídit rodinný dům nebo zůstat v bytě v centru města. Časté cesty do zahraničí zahrádkaření příliš nesvědčí, a proto se stavba vlastního bydlení neustále oddalovala. V životě každého však nastane období, kdy už je ten správný čas se usadit a zařídit si klidnější způsob bydlení po svém. Tohle byl případ i pana Petra Sladkovského a paní Silvie Mitrové.

Život ve městě, stejně jako na venkově má své plusy i mínusy. Mládí vybízí k tomu užívat si výhody velkoměsta, jako je kulturní zázemí, pracovní příležitosti a společenský život. Nevýhody ale často v určitém věku převáží a člověk pak zvažuje, zda-li ho noční ruch dopravy nebo přeplněná tramvaj v ranní špičce naplňují natolik, aby ve městě zůstal. „Hlavním důvodem byla touha žít život ve vlastním domě se zahradou. Tím jsme chtěli získat vyšší kvalitu života mimo rušné velkoměsto,“ shodují se. I tohle jsou důvody, proč se s přibývajícím věkem lidé často stěhují z velkoměsta na periferii.

Ne každý muž je od přírody domácí kutil s duší Bořka stavitele, a ne každému je dopřáno pracovat v blízkosti domova. „Důvodem, nechat si postavit dům od Ekonomických staveb na klíč, byl nedostatek vlastního času z důvodu pracovního vytížení v zahraničí,“ dodává pan Sladkovský. Výjezdy za hranice republiky mohou být dnes jedním z velmi frekventovaných důvodů, proč si nechat postavit dům s pomocí profesionální firmy. Stavba na klíč, jak se způsobu realizace výstavby, kdy všechno ponecháte na odborné firmě, je v současné době velmi populární. Bez neustálého papírování a obíhání příslušných úřadů se v klidu nastěhujete již do hotového domu. Nese to s sebou jistou finanční zátěž, avšak vyváží to úspora času i ušetřená námaha. A jak dokládají klienti, i oni peníze na realizaci získali za pomoci banky a hypotéky.

Velkým hitem se v posledních letech staly dřevostavby nebo montované domy. Realizace takového objektu je snadná a velmi rychlá, a dá se zvládnout v řádu měsíců. Podle některých klientů se ale stále nevyrovnají kvalitě zděného domu. „S myšlenkou dřevostavby jsme si pohrávali, nakonec ale zvítězila zděná varianta, a to s ohledem na hodnotu a kvalitu domu,“ vzpomíná paní Mitrová. Rozhodnout se v jakém domě chceme strávit zbytek života, je jedna věc, ta druhá je výběr stavební společnosti, která vám vysněné bydlení postaví.

„Komunikace se stavebními společnostmi byla rozhodující. Ekonomické stavby měly nejkomplexnější nabídku s mnoha zajímavými programy, a „vyhrály“ tak na plné čáře. Jedním z důvodů byly kladné reference, komplexnost služeb, a hlavně počet realizovaných domů k plné spokojenosti klientů, kteří již bydlí a byla jimi potvrzena kvalita a spolehlivost,“ dodává pan Sladkovský. Přestože partneři ponechali technické záležitosti na odbornících, i tak měli možnost vše sledovat zblízka. “Stavbu domu jsme měli možnost sledovat prakticky kdykoliv po dohodě s manažerem stavby, se kterým byla naprosto skvělá komunikace,” pochvaluje si pan Sladkovský. To jen dokládá, jak důležité je dobře si vyjasnit nastavené podmínky.

Partneři se rozhodli pro řešení stavby domu tzv. na klíč, kdy v rámci takového programu Ekonomické stavby vyřídí veškeré papírování i běhání po úřadech za vás. Na klientovi je pouze si vybrat příhodný návrh domu, a tím jeho povinnosti končí. „Nejvíce se nám líbil v katalogu dům Kristýna 12 jen s tím rozdílem, že jsme s ohledem na umístění domu na pozemku otočili vnitřní uspořádání domu o 180 stupňů. Tomuto požadavku nám bylo ze strany Ekonomických staveb bez problémů vyhověno. Vyřízení stavebního povolení bylo pro nás velmi velký přínos a ulehčení,“ říká paní Mitrová.

Dokončením stavby domu ale samotná realizace nového bydlení nekončí, jelikož i přilehlý pozemek si zaslouží pozornost a péči. Pár se již nyní těší na další kroky, které jim pomohou na cestě v bydlení podle jejich představ. „Další plány máme v podobě stavby přístřešku na auto a samozřejmě zvelebování zahrady,“ dodávají.

pan Petr Sladkovský a paní Silvie Mitrová